Prihlásenie

Články - Mojim kľúčovým slovom je odvaha

Publikované dňa 01.02.2013 14:13, Oľga Némethová, SBA

Seriál: Predstavujeme mentorované podnikateľky (Lucia ZÁHORSKÁ – cestovný ruch)

Mojim kľúčovým slovom je odvaha
Seriál: Predstavujeme mentorované podnikateľky (Lucia ZÁHORSKÁ – cestovný ruch)

Firma pani Záhorskej - Travelfun - poskytuje komplexný cestovateľský servis pre business klientelu, ako aj individuálneho klienta. Letenky, zájazdy, dovolenky na mieru, zážitková turistika, prenájom áut, ale aj doplnkové služby, akými sú: vybavenie víz, transfer a všetky služby spojené s cestovným ruchom. Na základe dlhoročných profesionálnych a cestovateľských skúseností sa špecializuje na servis šitý na mieru podľa požiadavky klienta www.travelfun.sk.

Lucia ZÁHORSKÁ – cestovný ruch (Žilinský kraj)

 Voľnosť - vystihuje prvotný popud, ktorý prinútil nejedného človeka začať podnikať. Aké je to vaše slovo? A prečo?
Mojim kľúčovým slovom je odvaha. V predchádzajúcom zamestnaní som pracovala viac ako 11 rokov a dlhšiu dobu som profesionálne stagnovala. Možnosť kariérneho postupu, posunu v rámci firmy bola, ale vždy to skončilo len pri sľuboch. Absentovala vôľa zo strany zamestnávateľa, čo u mňa vyústilo do vnútornej nespokojnosti, ba až frustrácie zo status quo. Nerezignovala som, odišla som z firmy. Nebrala som to ako koniec, ba práve naopak, ako začiatok niečoho nového. Moji bývalí klienti sa na mňa stále obracali a tak mi vnukli myšlienku dať sa na vlastnú podnikateľskú dráhu v oblasti cestovného ruchu. Letenky, ubytovanie, dovolenky šité na mieru. Snažím sa vyhovieť potrebám klienta, či už má záujem o potápanie na Bali, rafting na Novom Zélande, lyžovanie v americkom Aspene, poľovačku v Namíbii alebo iné netradičné dovolenky. Všetko sa dá zorganizovať, vybaviť a splniť podľa priania klienta. Začiatky neboli ľahké, ale teraz som rada, že som sa na ten krok odhodlala. Jediné, čo ľutujem, je stratený čas, že som podnikať nezačala dávno predtým. Som vďačná, že sa mi to práve teraz podarilo.

Výmena skúseností a informácií je v podnikateľskom prostredí neoceniteľná. Prečo ste sa rozhodli prijať pomocnú ruku mentorov v našom projekte?
Keď človek vstúpi do nového prostredia, je potrebné, aby sa v ňom čo najrýchlejšie adaptoval. To isté platí aj podnikateľskom prostredí. Rýchla a flexibilná adaptácia, učenie sa na chybách iných, ísť podľa už dávno odskúšaných úspešných metód, dať sa viesť vzorovým modelom. To všetko zabezpečí rýchlejšie a ľahšie dosiahnutie úspechu. Načo vymýšľať koleso, keď už bolo dávno vynájdené? Projekt  Guardian Angels for Female Entrepreneurs to všetko ponúka, tak prečo to nevyužiť?

Plnia sa Vaše očakávania?
Rozšírila som si svoje znalosti v oblasti komunikácie, obchodných rokovaní, pracovného progresu, osobnostného rozvoja, nástrojov manažérskej praxe. Spoznala som nové začínajúce podnikateľky, vymenili sme si navzájom skúsenosti a rady pri každodenných situáciách, ktoré nás stretávajú v podnikaní. V neposlednom rade som stretla mentorky – úspešné podnikateľky – ktoré nám dodali určité sebavedomie, energiu, aby sme pochopili, že vízia, za ktorou ideme, má určite zmysel, keď budeme na nej ďalej cieľavedome pracovať. Spoznali sme ich životné príbehy a v priamom prenose  sme si utvrdili, že cesta, na ktorú sme nastúpili je správna.

To, čo človek nadobudne vlastnými silami má pre neho nevyčísliteľnú cenu. Čo si najviac ceníte na vašom podnikaní? Na čo ste najviac hrdá?
Pre mňa je najdôležitejšia skutočnosť, že som sa odhodlala vstúpiť do rozbúrenej rieky, či skôr mora podnikania a snažím sa plávať, ako najlepšie viem. A to i napriek faktu, že som do nej vstúpila v čase krízy. Nehovorím, že môj štýl je vždy bezchybný, ale ani Michael Phelps sa nestal svetovou jednotkou cez noc. Zdokonaľujem sa každou situáciou, ktorú mi život a podnikanie prináša.

Čo, alebo kto je vašim zdrojom energie? Kde čerpáte nové sily na zvládnutie každodenných povinností?
Spokojnosť klienta. To je to, čo ma pre Vás nevyčísliteľnú hodnotu, čo Vám dáva prílev neskutočnej energie a nových nápadov. To, čo posúva ciele ďaleko za súčasné hranice, odhaľuje početné možnosti napredovania, aby človek šiel ďalej, poskytoval nadštandardné služby a aby tu bol vždy pre klienta, jeho nové požiadavky a priania. Pre klienta, ktorý ocení dobre vykonanú prácu. A život je potom hneď krajší a farebnejší.

Iniciatíva Enterprise Europe Network je spolufinancovaná Európskou komisiou prostredníctvom Rámcového programu na podporu konkurencieschopnosti firiem a MSP (COSME) 2014-2020.